Neden Yazıyorum — George Orwell

Oldukça erken bir yaştan, belki beş ya da altı yaşından itibaren büyüyünce yazar olmam gerektiğini biliyorum. On yedi ile yirmi dört yaşlarım arasında bu fikirden caymaya çalıştıysam da, bunu yaparken esas doğama zulmettiğimin ve er ya da geç yola gelip kitap yazmam gerektiğinin bilincindeydim.

Kitabına bu sözlerle başlıyordu Eric Arthur Blair. Ya da bilinen adıyla George Orwell. Daha çok Bin Dokuz Yüz Seksen Dört ve Hayvan Çiftliği kitaplarıyla tanınan Orwell’ın kıyıda köşede kalmış bir eseri Neden Yazıyorum.

Uzun zamandır edebiyat ve yazmak üzerine okumalar yapıyorum. George Orwell’ın bu eserini de görür görmez hemen satın alıp, okumaya başladım.

Orwell, kitabına da adını veren Neden Yazıyorum denemesinde yazma ediminin toplumsal etkilerden kopuk sürdürülemeyeceğini ve nasıl yazmaya başladığını yaşamından örneklerle anlatıyor. Kitap dört deneme yazısından oluşuyor.

Kitap yazmaya koyulduğumda, kendime, “bir sanat eseri üreteceğim” demiyorum. Yazmak istiyorum, çünkü ortaya çıkarmak istediğim bir yalan, dikkat çekmek istediğim bir olgu var ve başlangıçtaki kaygım, sesimi duyurmak.

Orwell kitap yazmayı, “acı verici bir hastalığın uzun süren nöbetleri gibi insanı bitiren korkunç bir mücadeleye” benzetiyor.

Kendisi için şu öz eleştiriyi yapıyor:

Ve dönüp eserlerime baktığımda, politik bir amacım olmayınca hep ruhsuz kitaplar yazdığımı ve ağdalı pasajlara, anlamsız cümlelere, süslü sıfatlara ve genel olarak saçmalığa kapıldığımı görüyorum.

İngiltere İçin Eleştiriler

Orwell, “onu yaratan”, beslendiği kaynak olan İngiltere için oldukça iğneleyici bir dil kullanıyor.

Gençlerin genel olarak engellendiği ve iktidarın büyük ölçüde sorumsuz amcaların ve yatalak teyzelerin elinde olduğu bir aile. İngiltere mülkiyetin ve finans gücünün az sayıda insanın elinde yoğunlaştığı bir ülke.

Geçen ay yapılan Brexit referandumun sonucuna gençler tepki göstermiş ve yeniden referandum istemişti. (İngiliz gençlerden Brexit tepkisi: Bizden önceki kuşakların ihaneti) Geçen yıllar hiçbir şeyi değiştirmiyor anlaşılan.

Kurgusal bir yapıt olmayan Neden Yazıyorum’u, George Orwell’ı daha iyi anlamak, tanımak isteyen herkes mutlaka okumalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.