Durov: “Arka kapılar gizliliğimizi ihlal ediyor”

İnsan hakları aktivistleri ve gazeteciler de dahil 50.000 kişinin telefonları, çok sayıda hükümet tarafından kullanılan gözetim araçları tarafından hedef alındı. Bu araçlar, herhangi bir iOS ve Android telefonu hackleyebiliyor. Cihazınızı bundan korumanın ise bir yolu yok. Hangi uygulamaları kullandığınız çok önemli değil, çünkü sistem daha derin bir seviyede ihlal ediliyor.

2013’teki Snowden açıklamalarına göre, bu, hem Apple’ın hem de Google’ın mobil işletim sistemlerine diğer birçok şeyin yanı sıra, arka kapılar uygulamak zorunda olduklarını ima eden küresel gözetim programının bir parçası. Genellikle güvenlik hataları olarak gizlenen bu arka kapılar, ABD kurumlarının dünyadaki herhangi bir akıllı telefonda yer alan bilgilere erişmesine izin veriyor.

Bu tür arka kapılarla ilgili sorun, hiçbir zaman yalnızca bir tarafa özel olmamalarıdır. Herkes onlardan faydalanabilir. Dolayısıyla bir ABD güvenlik kurumu bir iOS veya Android telefonu hackleyebiliyorsa, bu arka kapıları ortaya çıkaran diğer herhangi bir kuruluş da aynısını yapabilir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, olan şey tam olarak bu: NSO Group adlı bir İsrail şirketi, üçüncü tarafların on binlerce telefonu hacklemesine izin veren casusluk araçlarına erişim satıyor.

En azından 2018’ten bu yana, telefon numaralarımdan birinin bu tür gözetim araçlarının potansiyel hedef listesine dahil edildiğinin (NSO grubundan bir kaynak bunu reddetmesine rağmen) farkındayım. Şahsen, pek endişelenmedim: 2011’den beri, Rusya’da yaşıyorken, tüm telefonlarımın güvenliğinin ihlal edildiğini varsaymaya alıştım. Özel verilerime erişen herkes tamamen hayal kırıklığı ile karşılaşacaktır. Telegram özellikleri için binlerce konsept tasarım ve ürün geliştirme sürecimizle ilgili milyonlarca mesajla karşılaşmak zorunda kalacaklar. Orada önemli bir bilgi bulamazlar.

Ancak bu gözetleme araçları benden çok daha önemli kişilere karşı da kullanılıyor. Örneğin, 14 devlet başkanına casusluk yapmak için görevlendirildiler. Önemli altyapı ve yazılımlarda yer alan arka kapıların varlığı, insanlık için büyük bir risk yaratıyor. Bu yüzden, dünyanın dört bir yanındaki hükümetleri akıllı telefon pazarındaki Apple-Google ikilisine karşı harekete geçmeye ve onları kapalı ekosistemlerini açmaya ve daha fazla rekabete izin vermeleri için zorlamaya çağırıyorum.

Şimdiye kadar, mevcut piyasa tekelleşmesi maliyetleri artırsa ve milyarlarca kişinin mahremiyetini, ifade özgürlüğünü ihlal etse de hükümet yetkilileri harekete geçmek için çok yavaş davrandılar. Umarım, kendilerinin de bu gözetim araçları tarafından hedef alındığı haberi politikacıları fikirlerini değiştirmeye teşvik eder.

Bu yazı, Telegram CEO’su Pavel Durov’un resmi Telegram kanalında yayınladığı yazıdan çevrilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir