2020 Yılında Influencer Pazarlama Gelişmeye Devam Edecek

Sosyal medya pazarlaması dinamiktir ve taktikleri sürekli güncel tutmayı gerektirir. Rekabette başarılı olmak ve sosyal medyada öne çıkmak istiyorsanız, bir adım önde olmanız gerekir.

Bu yıl, önceden hazırlanmanız gereken birçok yeni sosyal medya pazarlama eğilimi göreceğiz.

Peki, influencer pazarlama nasıl ortaya çıktı? Influencer pazarlama ilk olarak, popüler insanlarla işbirliği yaparak onların hayranlarına ve takipçilerine ulaşma hedefiyle ortaya çıktı. İşbirlikleri genellikle 1-2 influencer ile sınırlıydı ve kampanyalar o kadar sık değildi.

Ama bu oyun o zamandan bu yana tamamen değişti. Influencer pazarlama sürekli evrim geçiriyor ve zamanla değişiyor.

İlk olarak markalar, etkileyici seçim süreçlerinde alaka düzeyi gibi niteliksel yönlerin önemini fark etmeye başladılar. Artık markalar, ünlülerin peşinden koşmak yerine bulundukları konumda uzman olan daha az bilinen ama etkili influencer’larla çalışmayı tercih ediyorlar.

İkinci büyük değişiklik, influencer kampanyalarının sıklığı. Influencer pazarlama artık birçok pazarlamacı için her zaman açık bir strateji haline geldi ve gelmeye de devam edecek.

Social Publi‘nin 2019 yılında pazarlama profesyonelleri ile yaptığı ankete göre, pazarlamacıların %55.8’i düzenli olarak influencer pazarlaması kullanıyor.

Bugünlerde tanık olduğumuz üçüncü değişiklik ise bir ya da iki influencer yerine bir influencer ağının kullanılması.

Örneğin, birçok marka, ürünlerini tanıtmak için bir dizi influencer ağı kullanıyor. Bu influencerlar, markanın ürünleri giyiyor. Bu ürünleri satın almak isteyenler, uygulamadaki görüntüyü taratarak influencer’ın giydiği ürünleri bulabiliyor.

Influencer pazarlaması, geleceğe hazırlanmak için ihtiyacınız olan bir eğilimdir. Bunu akılda tutarak sosyal medya pazarlama stratejinizi yeniden düşünmeniz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir