2021 için Dijital Pazarlama Tahminleri

Dijital pazarlama dünyası, hedeflenmiş bir satın alma yolculuğunda müşterilerle bağlantı kurmak için her zamankinden daha fazla fırsat sunarak gelişmeye devam ediyor.

Trendleri tahmin etmek normal koşullar altında oldukça zordur. Ancak 2021, pazarlamacılar için daha da büyük zorluklar yaratabilir. Hem bir temele dayanan hem de yenilikçi bir strateji oluşturmak için, 2020’deki karışıklıktan geri adım atmanız ve sağlam bir mantık yürütmeyle uzman rehberliğini birleştirmeniz gerekiyor.

Buradaki ilk değişmez, çok kanallı alışverişin tüketiciler için standart prosedür olduğu. Bu tam olarak, işletmelerin dijital kanallar ve cihazlar arasında hem konsantre hem de gezinmesi kolay bir tüketici yolculuğuna uyum sağlamaları gerektiği anlamına geliyor.

2021’de bir işletmenin başarısı için, gelişen müşteri ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılamak amacıyla birden fazla kanalı içeren uzun vadeli bir dijital strateji oluşturmak hayati önem taşıyor. Aslında her şey müşterilerle markanızın hikayesini anlatacakları o yerde buluşmakla ilgili.

Gelişmiş site içi arama fonksiyonu ve ürün detayları

Artık müşteriler bir ürünü satın almadan önce, o ürünü araşırmaya her zamankinden daha fazla zaman harcıyorlar. Yeni ürünleri bulmak için arama sonuçlarına çok fazla güveniyorlar. Ürünleri fiziksel olarak göremedikleri, karşılaştıramadıkları veya onlara dokunamadıklarından dolayı markaların ürün açıklamaları, derecelendirmeler ve incelemeler güçlü bir çevrimiçi varlık sunulması açısından çok daha da önemli hale geliyor.

Mobil işlevselliğin önceliklendirilmesi

Markalar, yeni yılda beklenen 280 milyondan fazla akıllı telefon kullanıcısının ihtiyaçlarını karşılamak için sitede ve dijital pazarlama kanallarında sorunsuz bir mobil deneyim sağlamalılar.

2021’de mobil e-ticaret satışlarının tüm çevrimiçi satışların %54’ünü oluşturması bekleniyor ve dolayısıyla müşteriler sorunsuz bir ödeme deneyimi bekleyeceklerdir. 2021’de güvenilir Mağazadan Teslimat (Click & Collect) seçenekleri ile çevrimiçi ödeme ve temassız mobil ödemeler gibi çeşitli ödeme yöntemleri bekleniyor.

Google ve Bing gibi arama motorları, algoritmalarını sürekli olarak güncelleyerek web sitelerinin mobil uyumlu olmalarını zorunlu kılıyor. Böyle olmadığı takdirde, tüketiciler satın alma niyetinde olduğunda bir işletmenin web sitesini bulamazlardı. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) aracılığıyla geliştirilmiş organik arama önemli bir noktadır.

Makine Öğrenimi (AI ve AR) fırsatları

İletişimi zenginleştirme yeteneği, verileri gerçek zamanlı olarak ölçme, analiz etme ve makine öğrenimi yoluyla tüketici davranışlarını izleme, müşterilerin satın alma yolculuklarında doğru zamanda doğru dijital içeriği alabilmeleri anlamına geliyor.

Yapay Zeka (AI) ve Artırılmış Gerçeklik (AR), kişiselleştirilmiş içerik sunarak çevrimiçi ve e-ticaret deneyimlerine yeni bir tanım getiriyor ve bu da gelire dönüşüm fırsatını artırıyor. Gerçek zamanlı teklif verme özelliğine sahip Programatik reklamlar (Programmatic ads), teknolojinin etkisini daha da artıracaktır.

Canlı, otomatik sohbet botları daha fazla bilgi sağlamaya devam edecek ve tüketicileri ihtiyaçlarını karşılayacak doğru ürüne yönlendirmeye yardımcı olacak. Tüm bunlar, bir taraftan pazarlama ekibinin daha alakalı iletişim profilleri ve gelişmiş sohbet deneyimleri oluşturması için veri oluştururken bir taraftan da müşterinin istediği desteği sağlar.

Veriye dayalı içgörüler ve birinci taraf verileri

Yapay zeka (AI) teknolojisi, tüketici yolculuğunu geliştirmek için tüketici verilerini toplamanın bir yolu. Ancak veri toplama, gizliliği koruma sorumluluğu getiriyor. Tüketici verilerinin korunmasını sağlamak, kaliteli bir deneyim sunarken güven oluşturmanın en önemli yollarından biridir.

Google Etiket Yöneticisi, daha fazla dijital reklam özelleştirmesine izin verirken, kullanıcıların çevrimiçi deneyimleri aracılığıyla gerçekten doğru mesajları almasını sağlar. E-posta programları, bir satın alma işleminin ardından ürün incelemeleri veya ürün derecelendirmeleri isteyerek tüketici verilerini yakalamaya ve ilişkiyi genişletmeye yardımcı olabilir.

Görsel mesajlaşma reklamlarının etkisi

Video pazarlamasının, 2021’de dijital pazarlamacıların bel kemiği olması ve görsel ticaretin alışveriş deneyiminde daha büyük bir rol oynaması muhtemeldir. Markalar, güven oluşturmaya yardımcı olması için ürün videolarını kullanarak tüketicilerle etkileşim kurmak ve Kendin Yap (DIY), Nasıl Yapılır (how-to) görselleri ile ilham vermek zorunda kalacak.

Temassız alışveriş gönül rahatlığı sunmaya devam ederken, Görsel Ticaret de bir 2021 alışveriş trendi haline gelecek. Birçok marka büyük olasılıkla daha büyük görüntüler sergileyecek ve en çok satan ürünler için 360 derecelik görüntüler veya videolar oluşturacaktır. Ürün sayfalarında kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin yeniden kullanılması hem ilgi uyandırabilir hem de maliyetleri düşürmeye yardımcı olurken somut bir bağlantı oluşturabilir.

Etkileşimli sosyal içerik ve “her yerde” dönüşüm

Yeni sosyal platformlar ortaya çıkmaya devam ederken, ilk beş sosyal medya sitesi (sırasıyla Facebook, Instagram, Twitter, Tumblr, LinkedIn ve WhatsApp), 2021’de sosyal reklamcılık için tavsiye edilmeye devam edilecek.

Bu platformlar aynı zamanda, işletmelerin nerede olurlarsa olsunlar müşterileriyle sürekli bir diyalog sürdürmelerini sağlayarak müşteri desteği ve sürekli etkileşim için birer forumdur.

Bu bağlantı, tüketiciler araştırdıkça ve ardından sosyal medya aracılığıyla alışveriş yaptıkça modern bir alışveriş deneyimi sağlayabilir. Sosyal platform ne olursa olsun, müşterinin ilgisini canlı tutmak için atlamadan aynı dijital deneyim ile alışveriş ve ödeme yapılması için bir araç sağlamak oldukça önemlidir.

Sesli arama ve ticaret

Amazon ve Google’ın akıllı hoparlörleri aracılığıyla sesle etkinleştirilen aramayı kullanmak gün geçtikçe daha yaygın hale gelirken, mobil sorgular etkili bir olası satış yaratma aracı haline geliyor.

İstatistiklere göre, kullanıcıların işletmeyi arama, daha fazla bilgi için web sitesini ziyaret etme veya mağazayı şahsen ziyaret etme olasılığı daha yüksektir. Yeni araştırmalar ayrıca ses tabanlı alışveriş kazancının 2022’de 40 milyar dolara çıkmasının beklendiğini gösteriyor.

Mobil uygulama seçenekleri

Bugün sosyal mesafenin; müşterilerin alışveriş yapmak, satın almak ve bir işletmeyle etkileşim kurmak için kaliteli mobil uygulamalardan yararlanmasının her zamankinden daha fazla gerekli olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Mobil uygulama kullanımı 2020’de %20 artarken, önümüzdeki yıl bu kullanım oranının daha da artması bekleniyor.

Uygulamalar sayesinde, işletmeler gelişmiş siparişlerden satışları daha doğru bir şekilde tahmin ederek maliyetleri düşürebilir ve aynı zamanda tekrarlanan işlerde sorunsuz bir deneyim sağlayabilir. Kullanıcılar, özellikle uygulamalar sadakat ödülleri, ürün bilgileri ve kullanıcı fiziksel olarak yakın olduğunda anlık (push) bildirimleri içerdiğinde, daha geniş bir ürün yelpazesini satın alırlar.

Değerlere dayalı dijital mesajlaşma

Çalkantılı bir siyasi sezonun ardından, değerlere dayalı mesajlaşma, tüketicilerin kendi kişisel değerleriyle uyumlu markalardan satın alma olasılığının daha yüksek olması nedeniyle 2021’de tüketici kararlarını etkilemede daha büyük bir rol oynayabilir.

Sağlık ve güvenlik vurgusundan, Amerika’da yapılan çevre dostu/yeşil girişimlerden, hatta “teslimat alanından teslimat (curbside pickup)” veya “çevrimiçi satın al, mağazada teslim al” gibi e-ticaret mesajlarından oluşan iletişim, tüketici ilgisini çekebilir.

clickz.com’da yayınlanan “The digital marketing forecast for 2021” başlıklı yazıdan derlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir