2020 Sosyal Medya Pazarlama Stratejinizi Oluşturmak İçin İpuçları

Sosyal bir marka oluşturma doğru yapılırsa; şirketiniz yüksek kazançlar elde edebilir ve sizi yıllarca başarıya hazırlayabilir. Bununla birlikte, küçük bir yanlış adım, geri kazanılması zaman alan güven ve güvenilirliğin kaybedilmesine yol açabilir.

LinkedIn’ın Live with Marketers programının “Mükemmel Bir Marka Oluşturma” adlı son bölümünden toplanan bilgilerden esinlenerek oluşturulan, 2020 için kontrol listenize ekleyebileceğiniz beş önemli pazarlama öğesini bir araya getirdim:

Markanızın amacını sabitleyin

Amacı olmayan bir marka, pusulası olmayan bir gemi kaptanına benzer. İçerik stratejinizi haritalamaya başlamadan önce, işletmenizin misyonunu, vizyonunu ve değerlerini yakından inceleyin. Önce bunları ele alarak ve bunlara önem vererek, markanızın sosyal medyada ne söylemesi ve yapması gerektiğini anlamak ve “Bir marka olarak nasıl otantik iletişim kurmayı düşünüyoruz? Bu mesajı paylaşmakla ilgili ticari hedeflerim neler? Bu, marka sesini en etkili şekilde yükseltmenin doğru yolu mu?” soruları da dahil önemli soruları yanıtlamak çok daha kolay olacaktır.

Sosyal medyada, hedef kitlenizdeki dinleyicilerin sizi duyacağı ve yolculuklarını sizinle paylaşlaşacağı şekilde yankılanan amacınızın odağında bir tarz ve ses geliştireceksiniz. Böylece, stratejileriniz nasıl konuştuğunuzdan daha da derine iner. İçeriğiniz ile insanları nasıl üretkenlik ve başarı için ayarladığınız meselesi haline gelir.

Sesinizi, tonunuzu ve bakış açınızı bulun

Bir marka olarak, sesinizi ve tonunuzu bulma konusunda masada çok sayıda seçenek vardır. Başlamak için en iyi yer amacınıza geri dönmektir. Ek bir adım olarak, marka mesajlarınızın hedeflerinize nasıl geri döndüğünü dikkatlice belirlediğinizden emin olun.

Bu oldukça karmaşık bir hal alsa da, günün sonunda izleyiciler markaların özgün olmasını ve iki yönlü bir görüşmenin parçası olmalarını bekliyorlar. Markanızın neye benzediğini anlayın ve bunu kolayca anlaşılan insan dokunuşuna sahip bir şekilde aktarın. Bu, kanallar arasında gezinirken biraz farklı biçimler alabilir. Ancak genel olarak, bunu her birine uygulamak için en iyi uygulama olacaktır.

İlham almak, aynı zamanda sosyal medyanın sadece kabartmak değil, doğrudan yatırım getirisini artırabilecek çok etkili bir iş aracı olduğunu kanıtlamak için günümüzde pazarlama alanındaki en büyük kıskançlık olan Wendy’s markasının göz alıcı, esprili ve arkadaş canlısı olma yeteneklerine göz atın.

Günde en az bir kez yayınlayın

Bilgi hızının artmaya devam ettiği dijital çağda, tempo anahtardır. Sonuçta kitleniz içeriğinizi tahmin etmek ve markanızı rakiplerinizden ayırmak için bu şekilde büyüyecektir. Çeşitli platformları yönetirken, bu basit görev göz korkutucu olabilir ve disiplinli, organize bir düzen oluşturmak zor görünebilir. Neyse ki, sizi sorumlu tutmak için Hootsuite gibi birçok planlama aracı mevcut.

Bu araçların yanında, kendi içerik takviminizi oluşturma ve yönetme sorumluluğundan kaçmamalısınız. Bu, konularınızın ve hacminizin çeşitliliği gibi önemli unsurları detaylandıran; yayınlarınızın bir çetelesini tutacak olan yaşayan, nefes alan belgenizdir.

İçerik karışımınızın yeterince farklı olup olmadığını, ek görüşmeler belirleyerek doldurabileceğiniz veya zamanlama perspektifinden en yüksek katılım noktalarına göre ayarlamalar yapmanız gerekip gerekmediğini belirlemek için bu belgeyi bir sağlık kontrolü olarak kullanın.

Kitle analizlerinizin bu kararlarda size yardımcı olmasına izin verin. Onları yalnız yapmak zorunda değilsiniz; sadece konuşmaları dinlemeli ve farkında olmalısınız. Kitle analizleri, kitlenizin neyi sevdiğini, çevrimiçi olduklarında, neleri dönüştürdüğünü, nelerin kopyalandığını veya nelerin iyi gitmediğini, en çok hangi yayınların ilgi çektiğini ve daha fazlasını anlatacaklar. Zamanla içerik stratejinizi buna göre geliştirebilir ve optimize edebilirsiniz.

Bağlamın ve katma değerin önemini görmezden gelmeyin

İletişiminizde akılda tutulması gereken bir diğer önemli unsur da katma değerdir. Bunun güçlendirici, komik, sinsi veya tamamen farklı bir şeyden kaynaklanıp kaynaklanmadığını, bunlardan hangisinin – veya birkaçının birleşiminin- yankılanacağını bilmek bir bütünün ayrılmaz parçasıdır. Tüm bunlar söylenenden daha kolay gelebilir. Ancak çoğu zaman kapaklar basit bir anahtar içerir. Yani, kendinizi kitlenizin yerine koyun ve bir müşteri kişisi yaratın.

Bu görsele ulaştıktan sonra, mesajınızın hangi öğelerinin baş parmaklarını durduracağını belirleyin ve mesajınızı bir sonraki işlemi yapmaya zorlanacak şekilde hizalayın.

Eğilimler, tatiller ve diğer kültürel anlardan faydalanıp faydalanılmayacağını ölçerken, markalar için sürekli tekrar eden bir soru ortaya çıkıyor: “Bunlara değinmek mi ya da sessiz kalmak mı en iyisi?” Birçok kişi bunu doğru yaparken, çok sayıda kişi bunu yanlış anlıyor. Bir noktaya kadar risk alabilirsiniz ancak markanıza ne zaman daha fazla yarar ve zarar getireceğiniz arasında ince bir çizgi vardır.

Bu çizgiyi tanımlamak için marka amacınıza geri dönün ve kendinize markayı sessizliği zorlamalıyım ya da yaratıcı olmayan bir şekilde geliştirmelimiyim sorunu sorun. Cevap hayırsa, her zaman daha fazla fırsat olduğunu unutmayın. Cevap evet ise iyi bir kural mı? Zamanının geldiğinden ve anın geçmediğinden emin olun.

Güçlü etkileşimi metriklerle tekrar eşleyin

Her işletme benzersizdir ve pazarlama çabalarının sonuçlarını tartmak için birçok pazarlama ölçütüne sahiptir. Farklı hedefler, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, farklı sonuçları körükleyecektir.

Örneğin, marka bilinirliğini artırmak için ücretli medyaya bakıldığında, içeriği mümkün olan en yüksek sayıda insana sunma konusunda genel olarak güvenilecektir.

Öte yandan etkileşim, kitlenizin belirli bir grubunu hedefleyen, daha büyük bir yüzdesinin olumlu tepki vermesi ve harekete geçirici mesaj ne olursa olsun ilgilenmesi için dikkatlice dağıtılmış bir gönderi veya kampanyayla sonuçlanabilir.

Tarışmasız en kesik ve kuru olan bu dönüşüm, müşteri yolculuğu yoluyla bireyleri izlemeye, ilişkileri derinleştirmeye ve uzun vadeli kitle büyümesini sürdürmek için öğrenme ve deneyimlerden yararlanmanın yollarını bulmaya dayanır.

Yukarıdaki veya diğer anahtar performans göstergelerinden herhangi birini sosyal medya içeriğinize hizaladığınızda yapacağınız en iyi uygulama, sürekli olarak aktif hedef kitle araştırması yapmaktır. Bunu yaparken, hangi metrik için çalışıyor olursanız olun; marka değerlerinizin müşterilerinizin temel değerleriyle senkronize olduğundan emin olun ve kanallarınızı, konuşmak istediğiniz konuların çevresinde gerçekleşen sohbetleri tanımlayacak şekilde kullanın.

Temel kitle ilişkilerini derinleştirmek ve marka sesini gürültünün üzerine yükseltmek faydalı bir iştir. Ancak pazarlamacılar, bunun her zaman temel stratejilerin ve taktiklerin sürekli yeniden değerlendirilmesini gerektiren dalgalı bir sorumluluk olduğunu tahmin etmelidir. Bunu başarmak için basit bir formül mü istiyorsunuz? İşte formül: Amansız bir koşuşturma + iyi karar + uygun iş zekası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir