Firefox artık daha hızlı

Uzun yıllardır kullandığım tek web tarayıcısı Mozilla Firefox, Quantum adlı 57.sürümüne ulaştı. Bende onun şerefine bu yazıyı yazma gereği duydum.

Web tasarımı ve programlamaya girdiğim ilk günden beri açık kaynaklı bir tarayıcı olan Mozilla Firefox kullanıcısıyım. Hatta ilk sürümünü kullandığım günü daha dün gibi hatırlıyorum. (Hangi ara 57 oldun, ey Firefox!)

Peki, neden mi Mozilla Firefox kullanıyorum?

Çünkü ardında kâr amacı gütmeyen Mozilla adlı bir vakıf var. Mozilla diyor ki: “İnterneti paranın değil, insanların hizmetine ürünler ve politikalar için geliştiriyoruz.” Herhalde daha fazla söze gerek yok.

Mozilla hakkında daha fazla bilgi istiyorsanız https://www.mozilla.org/tr/ adresine göz atabilirsiniz. Çünkü konumuz tam anlamıyla o değil. 🙂

Gelelim, Firefox Quantum’un özelliklerine.

Firefox Quantum, yenilenen motoruyla daha az bellek tüketiyor ve sayfalar daha hızlı açılıyor. Özellikle sekmeler arası geçiş artık daha hızlı. Özellikle Google Chrome gibi RAM sömürücü bir tarayıcıya göre 2 kat hızlı ve %30 daha hafif.

Peki, bu tarayıcı sadece hızdan mı ibaret?

Tabii ki hayır. Dahili izlenme korumasıyla birlikte tüm rakiplerinden daha güçlü bir gizli gezinti modu sunuyor. Ve yeni minimal bir görünüme sahip.

Daha fazlası da var. Keşke buraya hepsini tek tek yazabilseydim. Ancak o kadar zamanım yok.

https://www.mozilla.org/tr/firefox/ adresinde güzelce anlatmışlar her şeyi. Girin, bakın bir zahmet. Ve girmişken indirin, deneyin. 🙂

Neden mi bu kadar yazdım?

Çünkü uzun zamandır Mozilla ürünlerinin yerelleştirilmesine katkıda bulunuyorum. O yüzden yani. Bir teşekkürü çok görmezsiniz, umarım. 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir