Podcast diye bir şey var

Akıllı cihazlar ile kuşatılmış bir dünyada yaşamaya çabalıyoruz. Bu dünyada kimi zaman bazı şeyleri erteliyor kimi zamansa o yapmamız gereken şeyi yapmaktan vazgeçiyoruz.

Örneğin gündemi bile doğru düzgün takip edemediğimiz zamanlar olabiliyor. (Gazetecilik öğrencisi olduğum halde benim bile.)

İşe veya okula giderken yolda geçen zamanı gündemi takip etmeye ya da yeni şeyler öğrenmeye ayırmak mümkün.

Nasıl mı?

Podcast ile. Podcast teknolojisi ile abone olduğumuz yayınları internet bağlantısı bulunan bir yerden indirerek ya da indirmeden izleyebilme ve dinleyebilmebilme olanağına sahip oluyoruz. Hatta her yeni yayında otomatik indirme ya da bildirim seçeneği de var. Podcast çok yeni bir teknoloji değil ancak günümüzde pek tercih edilmiyor. En azından bizim ülkemizde.
Ben uzun süredir bu teknolojiyi kullanıyorum. Aşağıda benim takip ettiğim podcastlere ulaşarak, abone olabilirsiniz.

Ünsal Ünlü

Deneyimli parlamento muhabiri Ünsal Ünlü, hafta içi her sabah gündem üzerine iki yayın yapıyor. İlk yayınında güncel bir olayı değerlendiren Ünlü, “gazetelerin yazdıkları- yazAmadıkları…” adlı yayınıyla gazeteleri, köşe yazılarını değerlendiriyor. Periscope ve YouTube üzerinden canlı yayınlanan bu yayınlara zaman mekan sıkıntısı olmaksızın her an podcast üzerinden ulaşabiliyorsunuz. Eğer yoğun bir gün geçiriyorsanız saat 9.30’da başlayan ve toplam bir buçuk saat süren bu yayınları dinleyerek gündem hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Vaktinin büyük bir bölümünü bu işe ayıran, emek harcayan Ünsal Ünlü’ye destek olmak için http://unsalunlu.com.tr adresini ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

android / rss | itunes


Deutsche Welle Basın Özetleri

Deutsche Welle’nin her sabah yaptığı beş dakikalık podcast yayınlarını dinleyerek Almanya’daki ve Avrupa’daki gelişmeler hakkında bilgilenebilirsiniz.
android / rss | itunes


Medyascope.tv

Ruşen Çakır önderliğinde kurulan Medyascope.tv’nin podcast yayınını takip ederek birbirinden kaliteli programlara ulaşabilirsiniz.
android / rss | itunes


Amerika’nın Sesi Gündem Yayını

Haftalık yayınlanan bu podcast yayınını takip ederek ABD’deki gelişmeler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu yayınlar görüntülü olduğu için izlemek için birkaç dakikanızı ayırmanız gerekebilir.
android / rss | itunes


Tekno Seyir Gündem Değerlendirmesi

Benim gibi teknolojik gelişmeler ilginizi çekiyorsa haftalık yayınlanan bu podcasti dinleyebilirsiniz.
android / rss | itunes


Deutsche Welle Günün Videosu

Avrupa ve dünyada gündeme damgasını vuran gelişmeleri kısa videolar şeklinde izlemekten hoşlanıyorsanız bu podcasti takip edebilirsiniz.
android / rss | itunes


euronews — no comment

Dünyadan derlenen haberlerin dış ses kullanılmadan yalnızca görüntüyle sunulduğu bir podcasttir.
android / rss | itunes


Mahfi Eğilmez’le Ekonomi Dersleri

Ekonomist Mahfi Eğilmez, NTV Radyo’da yayınlanan programında iki dakika içinde bir ekonomi terimini açıklıyor.
android / rss | itunes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir